Tato stránka obsahuje různá pojednání na téma pivo a vše,
co s pivem souvisí.
Pokud máš nějaký text, o kterém se domníváš, že
by se v těchto místech vyjímal, nebo pokud tě napadá nějaký vydařený pivní
fór, stačí ho poslat a
třeba se tu brzy objeví.
Legenda o počátcích alkoholismu v Čechách
Pivní legenda o počátku světa
Proč je pivo lepší než žena
Pivo versus okurky
Stručný úvod do teorie pivního pole
Alkoholové moudrosti
Jak poznáš, že příliš piješ?
Odstraňování problémů spojených s pivem (Beer Troubleshooting)
Kdyby restaurace fungovaly jako Microsoft ...
Alkohol lékem
Deset nejvytrvalejších pomluv a lží o pivu
Vtipy pivní a hospodské
Pivní ASCII-Art
Nedaleko Karlových Var, uprostřed rozkvetlé letní louky, ve stínu velkého lopuchového listu žila, svůj lahodný mok vařila malá luční víla Kamila. Společnost se u ní scházela opravdu rozmanitá. Namátkou jmenujme například motýla Emanuela, brouka Pytlíka či partu Šmoulů přezdívaných "modří skíni", kteří pokřtili vílu Kamilu na Becherovku (Bezmezně chlastající erotická víla Kamila).
Jen ona jediná, a nikdo jiný, znala recept, kterak z lučních bylin oblíbený nápoj namíchat. Mnozí motýli, brouci, skřeti, rarášci a jiná havěť snažili se z rozverné Becherovky její tajemství vyloudit. Leč zkoušeli to lstí zcela pošetilou - totiž vílu jejím vlasním mokem opít a v delíriu z ní recept podle vymámit. Jenže malé Kamilce v chlastání se jen tak někdo nevyrovnal. Sotva ráno vstala, už do sebe panáky ládovala. Na oběd tomu nebylo jinak a na večeři jakbysmet.
Jednoho dne donesl se věhlas o jejím nápoji až k uším lakomého šizuňka, hostinského Ředidla.
"To by byla nádhera, mít Becherovku jen pro sebe. Jen já bych ten životodárný lék do sebe loupal a svou duši do blažených krajů posílal," kul pikle prochlastaný Ředil.
Jak však vílu polapit? Sotva lidské kroky uslyší, zmizí mezi květy a nikdo ji nenajde, sic by sto let hledal. Tu však přispěchala darebovi na pomoc zlá lesní víla Destilka. Sama jen vodu pila a Becherovce její lihové štěstí záviděla.
"Na Kamilu musíš k večeru, sotva jemný deštík počne padat. Tehdy leží již na šrot opilá poblíž svého lopuchu a sotva si první kapky vody lokne, omdlí a procitne až s ranním svítáním, kdy květy opět odevírají své kalíšky a zvou ji k pilné práci."
Pak si lokla čisté vody a zmizela v lese. Jak zlá víla radila, tak ještě zlejší hostinský udělal. Sotva slunce sklánělo se k západu a mírný deštík začal padat, připlížil se na louku, kde již vodou přiotrávená Kamila ležela. Šoupl nešťastnici do flašky od rumu a spěchal domů,aby úspěch svůj ve sklípku oslavil.
"Pusť mne!", prosila bezmocná víla svého tyrana, "všichni mí přátelé čekají, až jim své dobroty naleju. Bez ní brzy pomřou v šílených abstinenčních mukách, jaké si obyčejný smrtelník nedovede ani představit."
Avšak zloduch nedbal pádných argumentů a nebožačku k výrobě jejího tajemství nutil. Zpráva o lahodném nápoji, u hostinského Ředidla nalévaném, roznesla se brzy do krajů blízkých i vzdálených. V hostinci se od té doby chlastalo od samého rána až do večera a od večera až do rána. Nešťastná Becherovka musela celé noci lektvar připravovat a darebnému šizuňkovi tak zlaťáky vydělávat. Snad by tyran nebohou vílu k smrti umořil, nebýt tří podivných poutníků, jež se v hostinci jednoho dne zastavili.
Po pár doušcích lihoviny počali rozmlouvat s již značně podnapilým Ředidlem: "Ale litr, pantáto, litr byste nevypil!".
"Cože? Já, že bych nevypil litr? Já vypiju všechno! Já jsem největší pijan široko daleko! Já jsem nejlepší! Já!" zařval ochlasta a přiložil plnou flanděru ke svým odporným, lihem vysušeným rtům.
Kořalka v něm mizela jako bystřina ve skalní rozsedlině. Už se zdálo, že skutečně nelhal, avšak při posledních doušcích vytřeštil oči, šťastně se usmál a svalil se na zem jak široký, tak dlouhý. Chvíli nato již poutníci, nenápadně mu odepnuvší klíče, spěchali do hlubokého sklepení. Tam nalezli v kleci uzamčenou Kamilu, jak čerstvé byliny k přípravě lihoviny třídí.
"Drahá a vzácná vílo, jsme agenti karlovarského lihovaru, přišli jsme tě vysvobodit a nabídnout ti pomocnou ruku. V našem lihovaru ti dáme naprostou volnost a veškerých prostředků, jakých budeš potřebovat. Sama budeš byliny míchat a lahodný lektvar, jež s tvým svolením Becherovka nazveme, připravovat."
"Přijímám," pronesla dojatě Kamila a od těch dob v karlovarském lihovaru vzácnou tekutinu, Becherovka zvanou, připravuje a do celého světa vyváží.
Tak až budete, milí čtenáři, do sebe házet jednoho panáka Becherovky za druhým, vzpomeňte si na malou luční vílu Kamilu, jež se s vámi o to své lihové štěstí podělila.
Na počátku všeho bylo Pivo. To Pivo bylo u boha a ten bůh byl Radegast.
Bohovi již se nechtělo pít samotnému i stvořil v několika málo dnech rostliny. Když jim ale bůh dal Pivo, rostliny zemřely.
I stvořil bůh zvířata. Ani zvířata nechtěla pivo pít, a tak nakonec stvořil dokonalého tvora k obrazu svému - člověka. Dokázal chlastat od rána do večera a od večera do rána.
To vše viděl ďábel Voda a když tak jednou spadnul bůh i člověk pod stůl, otevřel člověka a dal mu játra, ledviny, žaludek, a co je nejhorší i mozek. I dostal člověk kocovinu, zvracel a zvracel a pozvracel celý ráj.
Tím však porušil jedno z nejdůležitějších Přikázání a musel být vyhnán na Zemi.
Protože je však Radegast milosrdný, dal člověku znalost vaření piva, kvašení a destilace. I přišel člověk na zemi a rozmnožil se (už ani neví jak, byl totálně mimo). Lidé pak postavili mnohý pivovar, vinný sklep i lihovar, aby bylo na Zemi všem dobře.
Znalost základů teorie pivního pole má v současné době nejširší uplatnění v potravinářské chemii, medicíně a hlavně filozofii. Přesto však by mohlo být užitečné, aby se s některými poznatky z teorie pivního pole byli seznámeni pracovníci jiných oborů, zejména ve vědecko-výzkumné základně.
Přejděme však k meritu věci:
Základním zdrojem pivních kvant jsou tzv. pivovary, které jakožto primární centra emitují tato kvanta do center
sekundárních, zvaných obvykle hospodami. (Některé prameny jako např. [3] uvádějí též označení hostinec, krčma.
kořalna, nálevna a restaurace.) Každá hospoda vytváří kolem sebe vlastní pivní pole. Intenzita tohoto pole je dána
spinem, to jest jaké pivo se točí, zda 10, 11, 12, 13% apod. U hospod se spinem 7 a 8% se dosud existenci vlastního
pivního pole nepodařilo experimentálně prokázat.
Pivní pole je charakterizováno pivočarami, které tvoří soustavu ortogonálních trajektorií k ekvipivám. Hustota pivočar je mírou intenzity pivního pole, hustota ekvipiv udává velikost pivopotenciálu. Účinný dosah pivního pole je různý a nepřímo závisí na pivním koeficientu pole, který je definován jako počet sekundárních center na jednotku plochy.
K úplnému průběhu pivního cyklu je nutnou, nikoli postačující podmínkou existence individua, schopného pivní kvanta absorbovat. Takové individuum je v pivologické terminologii nazýváno pivníkem, někdy též méně správně pivařem. Aktivita pivníka, tj. jeho schopnost orálně přijímat pivní kvanta, je determinována počtem volných měnových jednotek, jež má pivník k dispozici. Další faktor, determinující aktivitu pivníka, je pivní kapacita. Tato je dána počtem pivních kvant, které je pivník schopen absorbovat za 1 pivní cyklus. Zmíněná pivní kapacita je opět funkcí několika proměnných, z nichž nejvýznamnější je čas uplynulý od poslední pivoabsorbce a vitální kapacita ledvin, jež jsou bází pivníkova organismu.
Pohybuje-li se standardní pivník v oblasti účinného dosahu pivního pole a narazí-li na pivočáru, je touto vtahován dovnitř pole, protože hospoda má opačný pivní náboj než pivník. Děje se tak pohybem rovnoměrně zrychleným, až je nakonec pivník hospodou zcela pohlcen. Po absorbování příslušného počtu pivních kvant se náboje pivníka a hospody vyrovnají. Vyrovnání je definováno pivočtem, což je počet absorbovaných pivních kvant za jednotku času. Tento stav způsobí, že mezi vazebnými silami pivníka a sekundárního pivního centra nastane labilní stav. Při standardním průběhu se v tomto okamžiku pivník začíná vzdalovat volným rovnoměrným pohybem.
Pivní cyklus probíhající právě popsaným způsobem se nazývá standardním či přirozeným.
Přirozený pivní cyklus je schopen absolvovat každý normálně vyvinutý jedinec. Od počátku objektivní existence pivních polí se však vyskytují pivníci, u kterých se projevuje pivnictví patologické. Tito superpivníci (též pijani) se vyznačují shora neohraničenou pivní kapacitou a neustálým proměňováním svých měnových jednotek. Pivní cyklus za účasti superpivníka se nazývá abnormálním. Superpivník se v labilním stavu nábojů nedává do volného rovnoměrného pohybu, nýbrž se snaží v pivním centru setrvat co nejdéle, až posléze nabude stejného náboje jako sekundární pivní centrum a je z něj vypuzen. Dále se potom superpivník pohybuje nerovnoměrným pohybem (Brownův pohyb) tak dlouho, dokud nenarazí na pivočáru jiného pivního centra. Jelikož se mezitím superpivník vlivem tepelné emise nabíjí nábojem opačným než sekundární pivní centra, je touto opět přitahován, aby neutralizoval vzniklý náboj. Popsaný proces se opakuje tak dlouho, dokud má superpivník dostatečný počet volných měnových jednotek. Během svého pohybu vytváří superpivník kolem sebe vlastní terciální pivní pole, které působí na jiné pivníky tak, že se tito nabudí a snadněji reagují na sekundární pivní pole hospod.
Za určitých specifických podmínek může dojít k přebuzení superpivníka a proto jako moderátor působí tzv. záchytné stanice, které pohlcují a neutralizují superpivníky, působící destrukci nepivních objektů.
Tolik tedy úvodem.
Literatura:
Ucet: Polévka dne . . . . . . . . . . . . . $ 5.00 Upgrade na novější polévku dne . . . . $ 2.50 Přístup k podpoře [support] . . . . . $10.00 Chyba v polévce. . . . . . . . . . . . zahrnuta gratis (bude opravena se zítřejší polévkou dne)
Pivo je zdravé, shodli se experti při nejnovějších průzkumech. Jeho příznivé účinky na kardiovaskulární systém, schopnost působit preventivně proti rakovině a dodávat životně důležité látky jsou nesporné. Uvádíme proto deset nejhloupějších předsudků a lží, které celá desetiletí kolují mezi lidmi.
"Kdo chce zdravý býti, musí se alespoň jednou v měsíci opíti," prohlásil už Hippokrates, jehož přísahu skládá dodnes každý lékař. Alkoholické nápoje mají prokazatelně příznivý účinek energetický a sociálně psychologický. Tlumí strach a trému, zvyšují sebejistotu.
Předěl mezi kontrolovanou a
nekontrolovanou konzumací alkoholu je individuální. Umění pít
s mírou a kontrolovaně pak dělá z alkoholu lék. Všeobecný
návod, jak to učinit, neexistuje. K mání je nicméně
několik povšechných rad:
- čím menší obsah alkoholu, tím lépe
- kombinujte ho s nealkoholickým nápojem
- nepřivykejte jednomu druhu
- pijte menší doušky
- dělejte mezi doušky delší pauzy
- najděte si vhodné rozptýlení
- nepopíjejte příliš dlouho
- nepijte nalačno atd.
Podle průzkumů holdují nejvíc
alkoholu novináři, lékaři a zedníci. Různé druhy nápojů
mají navíc ještě další přednosti. Podívejme se na nové
výsledky výzkumů v této oblasti:
- Ruští lékařští vědci v Krasnodaru vynalezli léčivou
vodku Stříbrný pramen, která kromě složek některých
antibiotik obsahuje i stříbrné ionty a při výrobě prošla
elektromagnetickým polem.
- Podle profesora Davida Williamse z univerzity ve waleském
Cardiffu lze pivo považovat za nápoj, u něhož přednosti
převažují. Proti běžným limonádám nekazí zuby a obsahuje
méně konzervačních látek i jiných škodlivin.
- Těhotné ženy mohou pít menší množství alkoholu. aniž
dojde k poškození plodu, uvádí nejnovější studie britské
Královské fakulty porodních lékařů. Maximálně však
čtvrt litru piva či malou sklenku vína denně.
- Abstinenti umírají dříve než mírní pijáci. Alkohol
totiž působí proti ucpávání cév, a tím hodně snižuje
riziko kardiovaskulárních onemocnění. Tento závěr vyplynul
ze studie finského lékaře Kari Poikolainena z Národního
ústavu zdraví v Helsinkách, kterou prováděl s lidmi
středního věku.
- Dlouhodobí a zcela pravidelní konzumenti alkoholu si
kontrolovaným pitím nepoškozují myšlení ani mentální
schopnosti. Vyplývá to ze komplexní studie australských
vědců.
Pivo
posiluje srdeční funkce.
Obsahuje především vitamíny řady B. U lidí, kteří ho
pijí s mírou, se jednoznačně prokázal pozitivní účinek na
vlasy a nervovou soustavu. Působí protistresově, tudíž i
jako prevence srdečního infarktu. Podle některých výzkumů
posiluje srdeční funkce, zlepšuje příjem kyslíku a
povzbuzuje prokrvení tělesných orgánů. Při onemocnění
ledvin zabraňuje vzniku kamenů.
Víno
chrání cévy před kornatěním.
V červeném víně napočítali vědci čtyřicet látek
důležitých pro zdárný vývoj a fungování organismu. Má
pozitivní vliv na oběhový systém a srdeční činnost.
Chrání cévy před kornatěním. Vinaři jsou například
pětkrát méně ohroženi nebezpečím infarktu. S rostoucím
množstvím zlepšuje pevnost kostí. Navíc povzbuzuje chuť k
jídlu, pomáhá trávení a oddaluje stárnutí.
Lihoviny
zlepšují prokrvení mozku.
Prospívají hlavně starším lidem. Zlepšují prokrvení
mozku, a tím i paměť a orientaci. Podporují zažívání a
mírní žaludeční potíže (hlavně žaludeční likéry,
např. Becherovka). Podle skladby surovin lze vyrobit destiláty,
které pomohou při léčení jakéhokoliv onemocnění.
Domácí léčivé alkoholy jsou pohodlné.
Dlouholetý vinař a učitel Josef Válek (67) z Velkých
Pavlovic začal sbírat bylinky před pětadvaceti lety. Tehdy
totiž vyústily dlouhotrvající žaludeční problémy jeho
ženy v téměř roční pobyt na nemocničním lůžku.
"Měla vředy roztroušené po celém žaludku. Zvracela
krev. Operaci doktoři dlouho odkládali. Manželka chtěla za
každou cenu domů," líčí moravský učitel, který ihned
zakoupil několik chytrých knih o léčivých bylinách,
prostudoval je a začal zkoušet účinky čajů i alkoholů
zpočátku sám na sobě. Manželku pak doma za čtyři měsíce
k překvapení všech uzdravil. "Byliny sbírám v čistém
prostředí, a ty méně dostupné pěstuji doma. U některých
je třeba počítat optimální dobou sběru. Bylinné čaje jsou
podle mě účinnější, ale alkohol je zase pohodlnější.
Nemusíte každé ráno svařovat čaj, stačí si dát
panáka." Léčí mnoho příbuzných, přátel a kolegů ze
školy, zásadně však zadarmo. "Základem je vínovice,
což je 40% alkohol pálený z vína. Bylinky vložím do
alkoholu usušené a nechám je asi 14 dní louhovat. Nápoj je
podáván půl deci ráno nalačno a půl deci večer," zní
návod. Mezi kantory jde mimochodem na dračku alkohol, který
léčivě působí na hlasivky.